Stezka středozemím

Stezka středozemím propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR, prochází přes 4 chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst a zavede vás do mnoha malebných měst, jako je Praha, Mělník, Tábor nebo Český Krumlov. Stezka vede po významných poutních trasách, jako je např. Máchova cesta, Stezka údolím Lužnice nebo jihočeská větev Svatojakubské cesty. Trasa sleduje i přirozené historické cesty – ať už je to keltská obchodní stezka nebo prastará plavecká stezka, po které se vraceli voraři z Prahy zpět na Šumavu. 

Základní pěší varianta Stezky středozemím měří 569 km a je rozdělena na 27 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Stezka středozemím je rovněž vhodná pro putování na kole, její cyklistická varianta  měří celkem 547 km a lze ji zvládnout za přibližně 8-10 dní.

Zajímavou alternativou může být vodácké putování po Stezce Středozemím. Ve směru od severu k jihu lze splout úsek Lužnice mezi Táborem a Týnem nad Vltavou, v opačném směru Vltavu od Vyššího Brodu do Českých Budějovic a na mořských kajacích případně pokračovat dál po vltavské kaskádě do Prahy a případně až do Mělníka.

Nejvyšším bodem stezky je vrchol Kleti, která je svou výškou 1 084 m n. m. jedinou tisícovkou na celé trase od severu k jihu. Dalšími  výraznými vrcholy na cestě jsou Klíč v Lužických horách (760 m n. m.), Bezděz (606 m n. m.) a Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině (723 m n. m.). Naopak nejnižšího bodu trasa dosahuje na soutoku Labe s Vltavou v Mělníku (156 m n. m.).

Významnými body na Stezce Středozemím jsou rovněž křesťanská poutní místa, kterých je na trase celkem 24 a která se pro někoho mohou stát samostatnými cíli putování. Od severu k jihu jsou to z těch významnějších například Jablonné v Podještědí (farní a poutní kostel sv. Vavřince a sv. Zdislavy), skalní kaple Modlivý důl, kapitulní a farní kostel sv. Petra a Pavla a poutní kaple P. Marie na hradbách na pražském Vyšehradě, Klokoty u Tábora s kostelem Nanebevzetí P. Marie nebo opatský kostel Nanebevzetí P. Marie ve Vyšším Brodě.

Cestu poutníkům zpříjemňují přátelská místa, což jsou body, kde na cestě potkáte spřízněné duše, kteří vám nabídnou pomocnou ruku. Jsou to například penziony, informační centra, turistické kiosky nebo jednotlivci, kteří bydlí poblíž trasy. Zapojit se může každý, kdo může a chce nabídnout poutníkům něco navíc.

Číslo trasy/úsek Délka pěší Dní (etap) Délka kolo Dní (etap) Začátek Konec
401 Šluknovsko a Lužické hory 76 km 4 64 km 1 Nejsevernější bod ČR Nový Bor
402 Kokořínsko a Máchův kraj 90 km 4 88 km 2 Nový Bor Mělník
403 Dolní Povltaví 70 km 3 64 km 1 Mělník Praha
404 Střední Povltaví 90 km 4 75 km 1 Praha Sedlčany
405 Toulava 65 km 3 64 km 1 Sedlčany Tábor
406 Údolí Lužnice 46 km 3  55 km 1 Tábor Týn nad Vltavou
407 Česko – budějovicko 42 km 2 40 km 1 Týn nad Vltavou České Budějovice
408 Česko – krumlovsko 90 km 4 97 km 2 České Budějovice Nejjižnější bod ČR
Celkem 569km 27 547 km 10 Nejsevernější bod ČR Nejjižnější bod ČR


Pěší varianta: etapy na Mapy.cz
gpx soubory (zip archiv)

Cyklistická varianta: úseky na Mapy.cz
gpx soubory (zip archiv)

Podrobný itinerář pěší trasy – online
Itinerář (PDF soubor)

Tabulka – doporučená ubytování, přátelská místa, poutní místa, statistika pěší varianty, tisícovky,  atd.

Knihy Via Czechia

 

Knihu Českem od severu k jihu – Stezka středozemím můžete využít mnoha způsoby – jako obrazovou a informační publikaci o české krajině, jako průvodce pro absolvování celé trasy či její části nebo jako motivační a inspirativní dílo. Cestovatel Jan Hocek v ní laskavým pohledem shlíží na krajinu hor i údolí řek a vypráví poutavé příběhy míst, které zasazuje do kontextu doby, a přidává vlastní zážitky, postřehy a zkušenosti.