Stezka středozemím – údolí Lužnice

Na rozdíl od většiny ostatních úseků Stezky středozemím, kde jsme při plánování zvažovali více variant, jsme tady při výběru trasy příliš neváhali. Vybrala jí za nás příroda tím, že vytvořila hluboké údolí Lužnice. Stezka středozemím vede vyjma krátkého úseku v Bechyni po stejné trase jako již zmiňovaná Stezka údolím Lužnice. Připojuje se na ni na rozcestí u Švehlova mostu v Táboře a končí po třech etapách v Týně nad Vltavou. Charakterem cest i krajiny se jedná o naprosto jedinečnou část Stezky středozemím a proto ji také vymezujeme jako samostatný úsek dlouhý 46 kilometrů, který je rozdělen na tři etapy.

Úsek údolím Lužnice patří k fyzicky snazším na celé stezce Středozemím, bez větších stoupání vede převážně po přírodních cestách podél břehů řeky a jen výjimečně opustí údolí a vyjde na vyhlídky ležící na jeho hraně. Rozložení bylo přizpůsobeno dostupnosti ubytování a také jsme zohlednili výjimečnost Bechyně a jejího okolí. Z tohoto důvodu je druhá etapa kratší a nabízí tak dostatek času k poznání tohoto lázeňského města a jeho okolí. Dobří chodci nicméně mohou celý úsek zvládnout během pouhých dvou etap.

Cyklistická varianta

Podstatná část pěší trasy údolím Lužnice vede terénem nesjízdným pro horská kola. Červená turistická značka vede převážně po úzkých pěšinách, skalních zářezech a dokonce přes dvě visuté lávky. V úseku mezi Táborem a Bejšovcovým mlýnem je navíc jízda na kole zakázána. Respektujte tedy prosím tento fakt a vydejte se po námi navržené trase, na níž nepřijdete o hlavní zajímavosti – Stádlecký most, Dobronice, Bechyni, Židovu strouhu i soutok Lužnice s Vltavou. Navíc navštívíte rozhlednu Hýlačka, projedete kolem zámku v Stádleci a zajít můžete i do Jihočeského zemědělského muzea v Netěchovicích. Cyklistická trasa údolím Lužnice měří 55 kilometrů a dá se zvládnout za jeden den.