Útulny

Představujeme podobu útulen Via Czechia, které budou na dálkových trasách postupně stavět Lesy České republiky.

Koncept útulen na českých dálkových trasách je dílem Jana Hocka, zakladatele tras Via Czechia, který na počátku roku 2023 tuto myšlenku představil Lesům ČR. Byl domluven koncept stavby a navrhli jsme cca 150 míst pro ideální umístění útulen na stezkách Via Czechia. Jan Hocek prošel většinu nejznámějších světových dálkových tras a i na základě těchto zkušeností se spolu s architekty podílel na podobě útulny a spolufinancoval technický projekt a statický posudek staveb.

Finální projekt včetně statického posudkubyl vypracován ateliérem Landa Ruhmkorf Landscape Architekti. Byly vyprojektovány dva typy útulen – ten základní je normovaný do sněhové oblasti IV. (od nížin po vrchoviny), pro horské oblasti pak byla navržena zesílená konstrukce odolávající silnému sněhovému a větrnému zatížení.

V roce 2024 by se mělo postavit prvních 20 z celkově plánovaných cca 150 útulen.

 

 

Místa útulen


Plánované lokality

Navržená místa útulen se nacházejí na všech 6 stezkách Via Czechia a současně na pozemcích Lesy ČR. Celkový počet navržených míst je cca 150. Rozestup útulen od sebe činí přibližně 25-30 km, což je vzdálenost, kterou lze ujít za den. Lokality byly vytipovány s ohledem na potřeby poutníků tak aby ležely u stezek Via Czechia, a to spíše v odlehlejších místech, kde nelze využít ubytování v penzionu nebo horské chatě.

 

Konstrukce stavby

Jedná se o malou dřevostavbu založenou na zemních vrutech o půdorysných rozměrech cca 3,0 x 3,0 m s celkovou výškou cca 4 m. Útulna má spodní patro tvořené dřevěnou podlahou umístěnou nad terénem. Přízemí je ze dvou stran kryto stěnami – dřevěným prkenným záklopem s mezerami. Nad spodním prostorem je snížené patro pro občasné přespání turistů.

Spodní část útulny se stolem a lavicemi slouží jako odpočinkové místo turistů, k přípravě jídla či k večernímu posezení. Mohou se zde setkat turisté z různých skupin a setrvat různě dlouhý čas. Pokud je již horní část útulny obsazena, je možno zde i nouzově přespat. Patro je přístupné po žebříku a je kryto stěnami ze všech stran. Horní část útulny slouží pro pohodlné přespání 4 osob.

Velkorysý přesah střechy zvětšuje krytou plochu a chrání konstrukci před deštěm, mezery mezi prkny ve spodní části dělají útulnu pocitově čistší a lehčí, přesto vytvářejí pocit bezpečí. Uzavřená stěna s prkny na sraz v horní části kryje nocležníky proti povětrnosti kompletně. Nahoře se také pocestní cítí bezpečněji, než kdyby měli spát na spodní podestě. Ve spací části jsou umístěny 4 okenice, kterými se dá prostor provětrat a je tak hygieničtější, v teplých letních měsících chladnější.

 

První postavená útulna typu “Via Czechia” v údolí Střely nedaleko poutního místa Skoky