Přátelská místa

Naše síť Přátelských míst podporuje poutníky na stezkách Via Czechia a měkkou turistiku. Zde najdete mapu všech přátelských míst s kontakty a popisem služeb. Místa jsou rovněž zanesena v itinerářích, najdete je rovněž v přehledových tabulkách u každé trasy a také jsou vyznačena v edici papírových map Via Czechia z nakladatelství Geodézie On Line.
 

Asi každému se při putování někdy stalo, že potřeboval pomoct ve svízelné situaci. Znáte to: dojde vám jídlo nebo voda, promoknete na kost včetně spacáku a oblečení, ztratíte peněženku, rozbije se vám bicykl… V takovém momentě oceníte nezištnou pomoc od neznámých lidí.
V anglosaských zemích se uchytil termín “trail angel”, česky bychom řekli, že jde o jakési dobré duše, které vám pomůžou na cestě. Nemusí jít jenom o pomoc v nouzi, ale i o nabídku služeb, kterých lze využít na delší pouti. Jedná se například o služby informačních center, samoobslužné opravny kol nebo ubytovací zařízení vstřícná k poutníkům.
 
 

 

Přátelská místa Severní stezky najdete zde

Přátelská místa Jižní stezky najdete zde

Přátelská místa Centrální stezky najdete zde

Přátelská místa Stezky středozemím najdete zde

Přátelská místa Stezky Slezskem najdete zde

 

Chcete se stát přátelským místem?

Stát se přátelským místem  mohou nejenom jednotlivci, ale i obce, informační centra, turistické kiosky, kempy, penziony nebo horské chaty.

Pokud se chcete stát přátelským místem, pošlete nám stručné a jasné informace co poutníkům nabízíte + kontakt, který bude uveden. Následně bude vaše místo zaneseno do itineráře, na web a na online mapu tras. Zašleme vám samolepku s logem přátelského místa, kterou je třeba umístit na vstupní dveře nebo jiné vhodné místo. Logo přátelského místa můžete také stáhnout zde, vytisknout a případně zalaminovat.
Oficiální ubytovací zařízení, která se stanou přátelským místem žádáme, aby recipročně přidali tuto informaci na svůj web, včetně loga a odkazu na stránky www.viaczechia.cz

 

Co konkrétně může přátelské místo nabídnout?

Nabídka závisí na možnostech každého místa. Platí, že vždy by mělo jít o “něco navíc” pro poutníky:

 • služby informačních center – úschova zavazadel, dobití el. zařízení, toalety, doplnění vody, pomoc s ubytováním, apod.
 • pitná voda – často stačí složit pár pet lahví za plot u cesty kudy trasa vede, případně instalovat kanystr s kohoutkem, třeba i s kasičkou na drobné
 • nákup, dovoz nebo úschova potravin
 • samoobslužná občerstvovací stanice (lesní bary, samoobslužné ledničky)
 • máte-li pozemek u trasy, louku nebo velkou zahradu, můžete nabídnout bezpečné místo pro bivak, přespání v zahradní chatce nebo pod přístřeškem
 • některé penziony a horské chaty umožňují stanování – ty, o kterých víme, jsme zařadili do itineráře, přidat se mohou další
 • obce mohou pomoci s postavěním přístřešku
 • nabídka slev pro poutníky (ubytování, strava, vstupy) může přijít od obcí, ubytovatelů nebo restaurací či kiosků
 • servis a opravy bicyklů nebo koloběžek, samoobslužné servisní boxy, půjčovny nářadí
 • převoz  nebo uschování zavazadel
 • dobití mobilu či jiného zařízení
 • krmivo pro psa
 • …jistě vás napadnou i další možnosti


Pokud se chcete zapojit – napište nám na info@viaczechia.cz

Sdílejte tento dokument a upozorněte vhodné lidi – podpoříte tak
měkkou turistiku a pomůžete poutníkům na trasách Via Czechia!