Online mapy

Všechny stezky Via Czechia (varianty pěší, cyklistické, lyžařské a vodácké) jsou zanesené do online map. Celkem se jedná o více než 10.000 km tras. Mapy a gpx soubory lze využít různým způsobem dle preferencí každého uživatele:

1. V tabulce u každé stezky se proklikem u příslušné kilometráže dostanete na navigaci v aplikaci mapy.cz. Takto můžete prohlížet samostatně každou pěší etapu, nebo cyklistické, lyžařské či vodácké úseky. V případě uzavírek cest nebo jiných změn v terénu navigace automaticky naplánuje alternativní cestu – trasa v navigaci tak nutně nemusí zobrazovat skutečnou trasu Via Czechia. Trasy si můžete po přihlášení na mapy.cz uložit na váš profil a případně je upravit dle preferencí.

 

2. Pod tabulkou u každé stezky najdete linky na zobrazení celé stezky (opět na mapy.cz), a to pro pěší, cyklistické, případně lyžařské a vodácké trasy. Například zde je zobrazena celá pěší trasa Centrální stezky.

 

3. Pod tabulkou u každé stezky najdete odkazy na gpx soubory, které lze nahrát do různých navigačních zařízení. To je výhodné pro ty, kteří chtějí zobrazit zákres trasy nehledě na případné aktuální změny v terénu. Gpx soubory aktualizujeme cca 1x ročně.

 

4. Pěší trasy jsou vyznačené přímo na mapy.cz. Barva označení  koresponduje s barvou příslušné turistické značky. Pro zobrazení je třeba mapu více přiblížit.

 

5. Trasy všech stezek (pěší, cyklistické a lyžařské) lze také zobrazit na mapy.cz tak, že do průzkumníka zadáte příslušné klíčové heslo – například “Via Czechia – pěší”.

 

6. Všechny stezky jsou zobrazeny v aplikaci mapujme.cz – zde jsou trasy barevně odlišené a můžete si vyfiltrovat kterou stezku v jaké variantě chcete zobrazit.

 

7. Všechny pěší trasy jsou zaneseny do systému OpenStreetMap (OSM) a zobrazují se tak v dalších aplikacích – například v mapách Garmin, Locusmap, Freemap.sk, Waymarked Trails a mnohé další. Na mapě uvidíte buďto kód příslušného úseku (např. VIA-CZE-101) nebo název úseku. Může se rovněž zobrazovat linka v příslušné barvě stezky, na Locusmap se zobrazuje červeně (dálková trasa). Na mapy.cz se zákrez OSM zobrazuje jen v zahraničních pasážích stezek.

 

8. Všechny trasy najdete v aplikaci Cykloserver.cz – zde jsou trasy vyznačené logem Via Czechia (červené-pěší, fialové-cyklo, modré-lyžařské)