Stezka středozemím – Šluknovská pahorkatina a Lužické hory

První dvě etapy Stezky středozemím vedou od nejsevernějšího bodu Šluknovskou pahorkatinou, za Krásnou Lípou pak vstupuje stezka na další dvě etapy na území Lužických hor. Mezi Českou Kamenicí a Novým Borem se trasa dotýká i území Českého Středozemí; zasahuje však do něj jen minimálně, tudíž se tomuto zeměpisnému celku podrobněji nevěnujeme. Celkově vede v tomto úseku Stezka středozemím ve čtyřech etapách v celkové délce 76 km.

Průchod Šluknovským výběžkem a Lužickými horami nabídne poutníkovi jak cestu malebnou krajinou s množstvím dalekých výhledů, tak i návštěvu mnoha pitoreskních městeček se zachovalou architekturou a fungující infrastrukturou. Hustá síť turistických tras nabízí četné alternativní možnosti jak si cestu případně prodloužit nebo i zkrátit. Milovníci piv mohou také po cestě okusit výrobky místních minipivovarů nebo navštívit některé ze sklářských muzeí.

 Cyklistická varianta

 Cyklistická varianta Stezky Středozemím vede přes Šluknovský výběžek a Lužické hory přibližně po stejné trase jako ta pěší. Prochází všemi městy i většinou zajímavých míst. Vyhýbá se ovšem pro kola nesjízdným úsekům a některým rozhledovým vrcholům, které objíždí po cyklotrasách nebo vedlejších silnicích. Na kole nedojedete k nejsevernějšímu bod ČR, Hned první kilometr Stezky Středozemím až k rozcestí Severní je tedy třeba jít pěšky. Rovněž hraniční modře značená cesta je nesjízdná nebo jen s velkými obtížemi. Celý úsek měří 64 km a dá se ujet za jeden den.