Stezka středozemím – Toulava

Stezka středozemím prochází oblast Toulavy mezi Sedlčany a Táborem ve třech etapách v celkové délce 65 kilometrů. Vede přibližně jihovýchodním směrem a zavítá do městeček Vysoký Chlumec, Sedlec-Prčice a Jistebnice. Trasa vede řídce osídlenou krajinou na pomezí středních a jižních Čech a prochází přírodním parkem Jistebnická vrchovina. Tento úsek si užijí všichni, kteří vyhledávají klidné putování a hezkou a přitom málo navštěvovanou krajinu s množstvím drobných památek a zajímavostí.

Na počátku trasa stoupá z údolí Mastníku k Vysokému Chlumci a dále postupně nabírá nadmořskou výšku. Z hřebene Čertovy hrbatiny sestupuje do jednoho z cílových míst Sedlce-Prčice, kdo ovšem nechce ztrácet výšku a pak opět vystupovat na hřeben, může toto město vynechat a pokračovat „po vrstevnici“ po červené značce k Javorové skále. Stezka dále zavítá do městečka Jistebnice i k nádherné zřícenině hradu Borotín. Cílem tohoto úseku je město s husitskou tradicí a spoustou památek – Tábor.

 

Cyklistická varianta

 Pro cyklisty představuje Toulava místo s bezpočtem pěkných cest i vedlejších silniček s minimálním provozem aut. Prochází tudy dálková cyklotrasa Greenway Praha–Vídeň i další značené cyklotrasy. Cyklistická varianta Stezky středozemím se snaží co nejvíce držet pěší trasy, využívá sjízdných lesních cest i vedlejších silnic. Objíždí ovšem některé nesjízdné úseky, kterými jsou špatně průjezdné údolí potoka Slabá mezi obcemi Křemenice a Ředičky, dále cesta přes zříceninu Zvěřinec i strmé stoupání po zelené z Jetřichovic do obce Ounuz. Rovněž cesty v údolí Kočínského potoka jsou vesměs velmi těžko průjezdné.