Tip na výlet – po Stezce středozemím na hrad Borotín

Čas od času bychom vám chtěli přinést tip na výlet, který vede po trasách některé ze stezek Via Czechia. Půjde většinou o jednodenní nenáročné výšlapy, které vás přivedou na zajímavá a méně známá místa. Tento tip si také můžete poslechnout na Český rozhlas Dvojka v sobotu 20.8. před osmou ráno.

Dnešní 12 km dlouhý výlet vede na Hrad Borotín, který je vzácnou a dobře ukrytou perlou Táborska a turistické oblasti Toulava. Kromě znalců a místních má málo lidí potuchy o tom, jaký klenot leží jen dva kilometry vzdušnou čarou od dálnice D3 a hlavní železniční trati Praha–Tábor.

Výlet začíná od železniční zastávky Střezimíř a po žluté značce vás přivede do Borotína. V samotném Borotíně stojí gotický kostel Nanebevstoupení Páně a na návsi si můžete všimnout sochy sv. Jana Nepomuckého a pomníku obětem I. a II. světové války. Z Borotína půjdete po naučné stezce J. E. Kypty. Místní rodák, skladatel, učitel a vlastenec J. E. Kypta za svůj život napsal přes sto skladeb převážně chrámové hudby, včetně několika vánočních mší.

Po pár kilometrech se před vámi objeví romantická zřícenina borotínského hradu tyčící se nad hladinou dvou rybníků. Ta zaujala i básníka Karla Hynka Máchu, který jezdíval jako dítě na prázdniny do nedalekých Měšetic.

Pohled z hradeb na okolní krajinu je zdánlivě obyčejný a přesto nadchne právě touto svou obyčejností, která si na nic nehraje a je čím dál vzácnější. Zvlněná krajina, rybníky, lesy, kroutící se cesty, aleje i solitérní stromy… a nad tím vším věž kostela a střechy domů nedalekého Borotína.

V těsném sousedství volně přístupného hradu stojí barokní statek, který je kulturní památkou a jeho majitel jej postupně rekonstruuje. V sezoně se tu můžete občerstvit, posedět u kávy nebo zakoupit suvenýry. Od hradu Borotín pokračuje trasa výletu po Stezce středozemím až do cíle v Chotovinách po červené turistické značce.

Online mapa výletu: https://mapy.cz/s/kabaraboso