Stezka Slezskem – Vítkovská vrchovina

Na pomezí Moravy a Slezska, přesně na půli cesty mezi Hrubým Jeseníkem a Beskydy, leží Vítkovská vrchovina. Oblast, někdy také nazývaná Vítkovské vrchy, spadá pod pohoří Nízkého Jeseníku a je nejvýchodnějším geomorfologickým celkem České vysočiny. Vítkovskou vrchovinu ohraničuje na východě údolí Oderské brány, která již náleží k Západním Karpatům. Nejvyšší horou Vítkovské vrchoviny je 643 m vysoký Křížový vrch, ležící v nepřístupném vojenském újezdu Libavá. Nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku, 780 metrů vysoký Velký Roudný, leží jen asi kilometr vně hranic Vítkovské vrchoviny. Naopak nejníže krajina klesá v údolí řeky Odry pod městem Odry.

Jméno tohoto pohoří bylo zvoleno podle města Vítkov, ležícího mezi hlubokými údolími Moravice a Odry. Z dalších větších měst, ležících na území Vítkovské vrchoviny, jmenujme Odry, Bílovec a Hradec nad Moravicí. Města Opava, Hlučín a Ostrava už leží vně hranic oblasti.

Trasa Stezky Slezskem vede přes Vítkovskou vrchovinu ve dvou etapách z Opavy do Fulneku, kde se napojuje na Severní stezku Via Czechia. Smyslem tohoto 44 km dlouhého úseku, který odbočuje z páteřní trasy Stezky Slezskem v Opavě, je propojit jej se Severní stezkou a umožnit tak poutníkům kombinovat cestu po obou těchto dálkových stezkách.

Z centra Opavy vede Stezka Slezskem do obce Raduň se stejnojmenným zámkem s parkem. Zde trasa vstupuje do přírodního parku Moravice, kterým pokračuje převážně lesnatou krajinou až do cíle etapy V Hradci nad Moravicí. Trasa vede přes rozhlednu Šance, u které se nacházejí zbytky vojenského opevnění a dále přes vrch Kalvárie s křížovou cestou. Druhá etapa prochází nejprve kolem zámku Hradec nad Moravicí a přes jeho rozlehlý park stoupá k Bezručově vyhlídce. Následně trasa vede oblým lesnatým hřebenem do Lesních Albrechtic a dále údolím Gručovky až do Fulneku.

Cyklistická varianta

Cyklistická varianta vede z Opavy přes Vítkovskou přímější trasou do Fulneku s vynecháním zámku Raduň i rozhledny Šance. Z Opavy vede po cyklotrase č. 551 Moravice do Hradce nad Moravicí a dále po značených cyklotrasách přes Skřipov a Dolní Nový Dvůr do Fulneku. Pasáž Stezky Slezskem v přes Vítkovskou vrchovinu se dá absolvovat na horském nebo trekovém kole a je dlouhá  35 kilometrů.