Útulny Via Czechia

Představujeme podobu útulen Via Czechia, které budou na dálkových trasách postupně investovat a stavět Lesy České republiky.  Spolupráce s LČR byla zahájena na jaře 2023, kdy jsme domluvili základní koncept staveb a vytipovali jejich umístění. Následně byl ve spolupráci s atelierem Landa Ruhmkorf Landscape Architekti vypracován projekt stavby včetně statického posudku. V roce 2024 by se mělo postavit prvních 20 z celkově plánovaných cca 150 útulen.

 

Místa útulen

Navržená místa útulen se nacházejí na všech 6 stezkách Via Czechia a současně na pozemcích Lesy ČR. Celkový počet navržených míst je cca 150. Rozestup útulen od sebe činí přibližně 25-30 km, což je vzdálenost, kterou lze ujít za den. Lokality byly vytipovány s ohledem na potřeby poutníků tak aby ležela u stezek Via Czechia spíše v odlehlejších místech, kde nelze využít ubytování v penzionu nebo horské chatě.


Konstrukce stavby

Jedná se o malou dřevostavbu založenou na zemních vrutech o půdorysných rozměrech cca 3,0 x 3,0 m s celkovou výškou cca 4,5 m. Útulna má spodní patro tvořené dřevěnou podlahou umístěnou nad terénem. Přízemí je ze dvou stran kryto stěnami – dřevěným prkenným záklopem s mezerami. Nad spodním prostorem je snížené patro pro občasné přespání turistů.

Spodní část útulny se stolem a lavicemi slouží jako odpočinkové místo turistů, k přípravě jídla či k večernímu posezení. Mohou se zde setkat turisté z různých skupin a setrvat různě dlouhý čas. Pokud je již horní část útulny obsazena, je možno zde i nouzově přespat. Patro je přístupné po žebříku a je kryto stěnami ze všech stran. Horní část útulny slouží pro pohodlné přespání 4 osob.

Velkorysý přesah střechy zvětšuje krytou plochu a chrání konstrukci před deštěm, mezery mezi prkny ve spodní části dělají útulnu pocitově čistší a lehčí, přesto vytvářejí pocit bezpečí. Uzavřená stěna s prkny na sraz v horní části kryje nocležníky proti povětrnosti kompletně. Nahoře se také pocestní cítí bezpečněji, než kdyby měli spát na spodní podestě. Ve spací části jsou umístěny 4 okenice, kterými se dá prostor provětrat a je tak hygieničtější, v teplých letních měsících chladnější.