Stezka Slezskem – Opavská pahorkatina / Hlučínsko

Oblast Opavské pahorkatiny se do značné míry kryje s historickým územím, zvaným Hlučínsko, neboli také Prajzsko. Z hlediska dějin jde o neobyčejně zajímavou a specifickou oblast, která se v mnohém vymyká tomu, jak šla historie v ostatních částech země.

Pomineme-li nejsevernější oblast Osoblažského výběžku a úzký pás údolí Opavy pod Krnovem, tak hlavní část Opavské pahorkatiny leží přibližně mezi městy Opavou a Ostravou. Na západě sahá Opavská pahorkatina až k obci Petřkovice, z jihu ji ohraničuje řeka Opava a ze severu státní hranice. Mírně zvlněný reliéf dosahuje nejvyššího bodu na vrcholu Almina kopce, vysokého pouhých 315 metrů; nejnižším bodem je pak řeka Opava. Do oblasti Hlučínska vybíhá částečně i pohoří Nízkého Jeseníku, jeho nejvyšší bod na Hlučínsku leží v obci Bobrovníky a dosahuje nadmořské výšky 321 metrů.

Trasa Stezky Slezskem vede přes Opavskou pahorkatinu ve dvou etapách z Opavy do Hlučína, které celkově měří 43 kilometrů. Krátkou pasáž od Hlučína na východ k Landeku jsme zařadili až do následujícího kapitoly Ostravská pánev a Těšínská pahorkatina, tento úsek totiž sice ještě leží na historickém Hlučínsku, ale již mimo Opavskou pahorkatinu i mimo opavský okres.

Z centra Opavy vede Stezka Slezskem souběžně s cyklotrasou Slezské magistrály podél řeky Opavy a jen těsně míjí její soutok s Moravicí. Následně trasa projde kolem zámku Velké Hoštice a posléze i kolem zámku Kravaře. V Kravařích stezka odbočuje od údolí Opavy a vydává se k severu – no nitra Hlučínska a do vyšších poloh Opavské vrchoviny. Převážně polními cestami pak trasa prochází osadami Svoboda a Bílá Bříza, v obci Kobeřice dosahuje nejsevernějšího bodu na Hlučínsku a pokračuje do Bolatic. Druhá etapa úseku pak více prochází lesy mezi Bolaticemi a Darkoviceni a ve svém závěru trasa činí krátkou zacházku k areálu československého opevnění Hlučín-Darkovičky. Trasa se pak vrací do údolí řeky Opavy a celý úsek končí ve městě Hlučín. Nejvyšší bod úseku leží na okraji lesa u Bohuslavic, stezka zde dosahuje nadmořské výšky 286 m.

Cyklistická varianta

Mírně zvlněná krajina a velké množství cest i vedlejších silnic předurčují Hlučínsko k tomu, by si jej zamiloval každý cyklista. Najdete tu rovněž množství značených cyklotras a prochází tudy oblíbená Slezská magistrála.

Cyklistická varianta vede až k zámku Kravaře po Slezské magistrále, neboli po cyklotrase č. 55, která spojuje Jeseník a Ostravu. Pak se trasa odklání od údolí řeky Opavy a pokračuje víceméně souběžně s pěší trasou do Hlučína. Pasáž Stezky Slezskem v přes Opavskou pahorkatinu se dá absolvovat na horském nebo i trekovém kole jen s několika málo odchylkami od základní pěší trasy. Cyklistická trasa měří 41 kilometrů a dá se zvládnout za jeden den.