Severní stezka – Králický Sněžník

Trasa Severní stezky prochází ve dvou etapách nejenom Králickým Sněžníkem, ale v první etapě částečně i Hanušovickou vrchovinou a Kladskou kotlinou. Celková vzdálenost dvoudenního přechodu činí 46 kilometrů. Cesta začíná na vrcholu Suchý vrch, na hranici Čech a Moravy, kde končí přechod Orlických hor. Odtud sestupuje do Kladské kotliny a kolem poutního místa na Mariánském kopci směřuje do obce Králíky, odkud přes nejzápadnější výběžek Hanušovické vrchoviny stoupá k Dolní Moravě s mnoha možnostmi ubytování. Ve druhé etapě pak Severní stezka vede přes celý pohraniční hřeben – od vrchu Klepáč přes Malý Sněžník na Králický Sněžník a dále po polské zeleně značené trase „Cesty kurýrů Solidarity“ přes Hraniční horu do Kladského sedla.

Cyklistická varianta

Přejezd Králického Sněžníku na kole vede částečně po základní pěší trase a prochází jejími hlavními zájmovými body; využívá však v maximální míře cyklotrasy, navštíví vrchol Bukové hory a vynechá mimo jiné vrchol Křížové hory a Králického Sněžníku. Vrcholové partie Králického Sněžníku pokrývá stejnojmenná rezervace, kde je jednak jízda na kole zakázána a jednak terén cyklistiku beztak neumožňuje. Trasa cyklistického přejezdu měří 77 kilometrů a dá se absolvovat za jeden až dva dny. Kdo se přesto chce na kole dostat co nejblíže vrcholu Králického Sněžníku, může přejet v sedle Puchača na polskou stranu a pokračovat k polské turistické chatě Schronisko na Śnieżniku, odkud pěší výstup na vrchol trvá přibližně půl hodiny. Komu nevadí kolo vést, může odtud s kolem přejít vrchol Králického Sněžníku a pěšky sestoupit k rozcestí Pod Ludmilou, odkud již lze pokračovat na kole po široké lesácké cestě k chatě Návrší (tato varianta je na mapce vyznačena modře).

Lyžařská varianta

Králický Sněžník nabízí pestré terény jak pro běžkaře zvyklé na upravené stopy, tak i pro milovníky backcountry lyžování. Zatímco upravované trasy najdete v nižších polohách pod hřebenem Klepáče a kolem masivu Sušiny, samotný přejezd vrcholu Sněžníku většinou vyžaduje zkušenosti a odolnější vybavení. Celkem 24 kilometrů dlouhý přejezd lze zahájit na parkovišti Pod Klepáčem, odkud lesní svážnice mírně stoupá pod Malý Sněžník. Od prvních hraničních patníků většinou končí strojově upravované stopy a cesta začíná strměji stoupat na hřeben a poté k vrcholu. Z něj je třeba opatrně sjet po červené značce až do Stříbrnického sedla, kde se trasa napojí na upravované trasy. Přejezd následně pokračuje přes chatu Návrší do Kladského sedla, odkud navazují trasy Rychlebskými horami.