Severní stezka – Hrubý Jeseník

Trasa Severní stezky přes Hrubý Jeseník měří 41 kilometrů a je rozdělená na dva dny pěšího putování. Cesta začíná na severozápadním okraji pohoří v Ramzovském sedle, které je dobře dostupné silniční i železniční dopravou. Z Ramzovského sedla stoupá k Šeráku a dále na Keprník, nejvyšší horu Keprnické hornatiny. Přes Vozku a Vřesovou studánku sestupuje trasa do Červenohorského sedla a následně přes Výrovku a Malý Jezerník vystoupá k turistické chatě Švýcárna. Dále pokračuje s odbočkou na Praděd na Ovčárnu a přes hřeben Vysoké hole a Velký Máj do silničního sedla Skřítek.

Cyklistická varianta

Hřebenovka Hrubého Jeseníku je pro cyklisty z velké části uzavřena, jediný sjízdný a legální úsek na hlavním hřebeni vede z Červenohorského sedla na Švýcárnu a přes Praděd k Ovčárně. Výjezd z Černavy na Šerák je na mapách sice značen jako cyklotrasa, jedná se ale o technicky velmi těžkou cestu, proto ji také z trasy vynecháváme. Cyklistická varianta Severní stezky tak vede z Ramzové na Obří skály s hezkou vyhlídkou, objíždí masiv Keprníku z východní strany a přes Filipovice stoupá na Červenohorské sedlo. Odtud vede po modré cyklotrase na Švýcárnu (možnost ubytování), dosahuje vrcholu Pradědu a přes Ovčárnu klesá kolem Karlovy Studánky do Malé Morávky. Odtud stoupá lesními svážnicemi do cíle v sedle Skřítek. Cyklistická varianta měří 78 kilometrů a její absolvování vyžaduje jeden až dva dny.

Lyžařská varianta

Díky nadmořské výšce a specifickému mikroklimatu mívá hřeben Jeseníků často nejvyšší sněhovou pokrývku v České republice. Pro běžkaře je nejatraktivnější oblastí tzv. Jesenická magistrála, 55 kilometrů dlouhá trasa vedoucí z Ramzové do Malínské rokle u Šumperka. V nižších polohách také najdeme lyžařské trasy v okolí vyrovnávací nádrže Dlouhé stráně, Rejvízu, Karlovy Studánky, Rýmařova nebo Bělé pod Pradědem. Přejezd Jesenického hřebene na lyžích je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejdrsnějších horských výletů, které můžete u nás podniknout. Lyžařská varianta Severní stezky vede po Jesenické magistrále a měří 44 kilometrů. Z celé délky bývají strojově upravovány úseky mezi Vřesovou studánkou a Ovčárnou a mezi Alfrédkou a Skřítkem. Od Jelení studánky lze na Skřítek jet po hřebeni, strmý sjezd kolem Ztracených kamenů ale každý lyžař nezvládne. Od Skřítku pokračuje magistrála k rozcestí Hvězda a dále po žluté značce k rozcestí Traťovka a do Vikýřovic u Šumperka. Mapa lyžařské trasy je víceméně shodná s pěší.