Severní stezka – Nízký Jeseník

Trasa Severní stezky vede přes Nízký Jeseník ve čtyřech etapách ze Skřítku do Fulneku a celkově měří 102 kilometry. Část první etapy od sedla Skřítek po obec Tvrdkov vede Hraběšickou hornatinou, která je podoblastí Hanušovické vrchoviny, pak už ale vstupuje do Nízkého Jeseníku, kterým pokračuje až do Fulneku.

Charakterem jde o poměrně lehkou turistiku, vedoucí převážně po značených trasách, především po lesních a polních nezpevněných cestách. Místy vede mimo značené stezky – jde například o výstup na rozhledové Černé kameny nebo stopování zaniklé železnice Ondrášovka u Moravského Berouna. Oblast poskytuje poměrně omezené možnosti nocování „pod střechou“, a trasu tak lze uzpůsobit podle aktuální situace nebo preferovaného stylu nocování.

Cyklistická varianta

Nízký Jeseník je pro putování na kole ideální. Celé pohoří tvoří z cyklistického pohledu příjemně zvlněnou krajinu s velkým množstvím značených cyklotras i neznačených kvalitních lesních a polních cest vhodných pro kolo. Celá Severní stezka v Nízkém Jeseníku se dá absolvovat na horském kole jen s několika málo odchylkami od základní trasy. Cyklistická trasa měří 105 kilometrů a dá se zvládnout za dva dny.

Cyklistická varianta vynechává hřeben přes Bílý kámen a Černé kameny (pro kolo nesjízdné), dále objíždí úsek z Rabštejna po červené k Rešovským vodopádům (cesta kolem Rešovských vodopádů je místy obtížná i pro vedení kola). Dále objíždí trasu po zaniklé železnici Ondrášovka a závěrečný těžký úsek po zelené turistické značce z Dolejších Kunčic do Fulneku.