Jižní stezka – Javorníky

Trasa Via Czechia přes Javorníky nabízí jak panoramatické hřebenové úseky s dalekými výhledy, tak i pasáže vedoucí hlubokými bučinami, kde žijí rysi nebo medvědi. Jižní stezka vede od sedla Bumbálka přes Makovský průsmyk, Veľký Javorník, Kohútku, vrch Makyta a Čubův kopec do Střelné. Trasa měří 45 kilometrů a je rozdělena na dvě celodenní etapy s ideálním nocovištěm v oblasti Kohútky. Začátek i konec trasy je přístupný veřejnou dopravou – sedlo Bumbálka a Makovský průsmyk obsluhují autobusy, ve Střelné je rovněž vlaková zastávka.

Cyklistická varianta

Cyklistická trasa přes Javorníky je vedena převážně mimo hlavní hřeben, tedy stranou pěší varianty Jižní stezky. Důvodem je nevhodnost většiny hřebenových cest v severní části Javorníků pro jízdu na kole a také vysoká frekvence pěších turistů v úseku Veľký Javorník – Kohútka. Není radno se rovněž nechat zmást vyznačením slovenské cyklotrasy vedoucí po hřebeni přes Papajské sedlo, zdejší cesty jsou velmi strmé a de facto nesjízdné. V severní části Javorníků tak trasa vede po cyklostezkách údolím Vsetínské Bečvy až do obce Huslenky. Zde se od Bečvy odklání a stoupá na hřeben Javorníků k rozcestí Skaličí. Odtud lze pokračovat dvěma variantami – základní trasa vede přes Valašskou Senici a Čubův kopec do Střelné, možné je ale také zvolit trasu přes Pulčín, procházející v blízkosti Pulčínských skal. Délka cyklistického přejezdu Javorníků je 51 kilometrů, celkové stoupání činí 660 metrů.

Lyžařská varianta

Po oblých hřebenech Javorníků vede nádherná mezinárodní běžkařská trasa s názvem Beskydsko-javornická lyžařská magistrála, nabízející téměř 60 kilometrů udržovaných stop mezi střediskem Kohútka a Čadcou. Lyžařská trasa Jižní stezky se na Beskydsko-javornickou magistrálu napojuje v Sedle pod Hričovcom a pokračuje po ní až do střediska Kohútka. V jižní části Javorníků pak lyžařská varianta vede náročnějším terénem přes vrchol Makyta do Pulčína, na tento úsek jsou spíše vhodnější backcountry lyže. Lyžařský přejezd Javorníků měří 43 kilometrů, celkové stoupání činí 1460 metrů. Přejezd lze zvládnout podle kondice a podmínek za 1–2 dny s možností přespání ve středisku Kohútka.