Jižní stezka – Bílé Karpaty

Trasa Jižní stezky přes Bílé Karpaty měří 110 kilometrů a je rozdělena na pět celodenních etap. Zpočátku stezka přechází oblastí jižního Valašska, kde stoupá na pohraniční vrchol Končitá a přes rozhlednu Královec vede do Valašských Klobouků a dále do obce Brumov-Bylnice. Před Starým Hrozenkovem trasa vstupuje do oblasti Slovácka, kterým pokračuje přes nejvyšší vrcholy pohoří a přírodně nejzajímavější lokality až do cíle úseku v Radějově. I když nejvyšší vrchol, Velká Javořina, nedosahuje ani tisícimetrové hranice, není radno tyto hory podceňovat – přechod hřebene Bílých Karpat patří k plnohodnotným horským výpravám.

Cyklistická varianta

 Přejezd Bílých Karpat na kole patří k nádherným vícedenním akcím. Cyklistům zde nahrává jednak hustá síť kvalitních tras a jednak povětšinou příjemně zvlněný terén. Výjimku představují některá strmá stoupání, typická pro karpatská pohoří – namátkou jmenujme alespoň Velký Lopeník, který je pro cyklisty opravdu velmi těžko dostupný. Trasa cyklistické varianty Jižní stezky měří v Bílých Karpatech 125 kilometrů a dosahuje úctyhodného celkového stoupání 2350 metrů. Pro přejezd je nutné si vyhradit alespoň dva dny s nocováním například na Mikulčině vrchu. Trasa vede ze Střelné přes Valašské Klobouky do Brumova-Bylnice, kde se odklání od hřebene Javorníku a přes Hostětín a Žítkovou směřuje na Mikulčin vrch. Ve své druhé polovině trasa zdolává Velkou Javořinu, přes Vápenky směřuje do Velké nad Veličkou, projíždí kolem větrného mlýna v Kuželově a přes vrch Kobyla klesá do cíle v Radějově.

Lyžařská varianta

Bílé Karpaty nepatří mezi vyhlášené běžkařské lokality, nicméně pokud napadne dostatek sněhu, může být projetí některých tras zajímavým zážitkem. Oblíbeným východištěm běžkařů je obec Nová Lhota, odkud je možné dojet po hřebenové cestě až na vrchol Velké Javořiny. Dále lze pokračovat ke Kamenné boudě a za dobrých podmínek přes Studený vrch na Mikulčin vrch. Celkem tato trasa měří 27 kilometrů.