Jižní stezka – Dolnomoravský úval

Trasa Jižní stezky prochází Dolnomoravským úvalem ve třech etapách. Do oblasti stezka vstupuje mezi Radějovem a Sudoměřicemi a vede podél řeky Moravy k Lanžhotu, kde se stáčí do povodí Dyje. Přes Břeclav a Lednici pak trasa doputuje až do Mikulova, kde vstupuje do Mikulovské vrchoviny. Celková délka tohoto úseku je 84 kilometrů.

Výškovým profilem jde o nejplošší úsek na stezkách Via Czechia. Horských výhledů si tu sice příliš neužijete, zato si můžete vychutnávat změny od ponejvíce hornatého charakteru krajiny, typického pro většinu délky stezek Via Czechia. Výhodou nížinného charakteru krajiny je možnost absolvovat tento úsek celoročně, bez obav ze sněhových závějí.

Cyklistická varianta

Cyklistická trasa Jižní stezky Dolnomoravským úvalem víceméně kopíruje tu základní pěší. Výjimkou je začátek úseku, který vede přes Strážnici, a samý závěr, kdy od Sedlce vede po tzv. Stezce svobody a objíždí Svatý kopeček u Mikulova, který je pro kola neprůjezdný. Zajímavostí je hezká singl-trailová trasa „Pacholek“, která vede z Holého vrchu do osady Mlýnky. Mějte rovněž na paměti, že v areálu zámeckého parku v Lednici je jízda na kole zakázána.