Českomoravská stezka – Orlické hory a Podorlicko

Masiv Orlických hor vystupuje nad okolí táhlým, přes padesát kilometrů dlouhým hřebenem, po němž vedou cesty nabízející daleké výhledy do Čech, na Moravu i na polskou stranu. Jméno pohoří pochází od řeky Divoké Orlice, která protéká rovnoběžně s hřebenem Orlických hor, v délce asi třiceti kilometrů tvoří pohraniční tok s Polskem a teprve v oblasti Zemské brány proráží hlubokou soutěskou hlavní hřeben a stáčí se do vnitrozemí. Na Orlické hory navazuje jejich podhůří, takzvaná Podorlická pahorkatina s nejvyšším vrcholem Špičák u Deštného v Orlických horách.

Českomoravská stezka vede tímto úsekem mezi Červenou Vodou a Lanškrounem ve dvou etapách v celkové délce 37 km. Stezka nejprve vystoupá na hřeben Orlických hor a zamíří do těsné blízkosti dělostřelecké tvrze Bouda. Odtud vede hřebenová cesta přes Suchý vrch s Kramářovou chatou s možností ubytování do Červenovodského sedla a dále na Bukovou horu. Buková hora je posledním vrcholem na Českomoravské stezce přesahujícím nadmořskou výšku 900 m.

Trasa následně plynule klesá lesnatou krajinou na jižní okraj Orlických hor přes obec Valteřice do Horních Heřmanic. Ubytování je možné v obou obcích. V Horních Heřmanicích stezka opouští Orlické hory a vstupuje do Zábřežské vrchoviny. Přes obec Cotkytle stoupá k vrcholu Lázek a následně sestupuje do malebného a lesnatého údolí Hraničního potoka. Před Lanškrounem stezka opouští lesy a sestupuje do údolí Moravské Sázavy, kde dosahuje jednoho ze svých nejnižších bodů. Cíl úseku leží v malebném Lanškrouně s mnoha zajímavostmi a pamětihodnostmi.

Cyklistická varianta

Cyklistická trasa vede přibližně po stejných cestách jako ta pěší. Na hřebenovce Bukovohorské hornatiny však sleduje značenou cyklotrasu 4071, která ve své celé délce 128 kilometrů přechází celé Orlické hory i část Hanušovické vrchoviny a Králického Sněžníku.

Od rozcestí Strážka vede cyklotrasa po neznačené lesní cestě do Valteřic a dále až do Cotkytle shodně s pěší trasou. Odtud vede údolím Hraničního potoka, a tedy po historické hranici, až k rozcestí Pod Herborticemi. Dále do Lanškrouna opět vede cyklotrasa shodně s pěší trasou. Na kole lze jet přes vrchol Lázek, ovšem s vědomím, že sjezd z Lázku do údolí Hraničního potoka je technicky poměrně náročný.