Českomoravská stezka – Javořická vrchovina

Javořická vrchovina se nachází v jihozápadní části Českomoravské vrchoviny a je jejím nejvyšším geomorfologickým celkem. Tvoří ji dvě pohoří – Jihlavské vrchy a Novobystřická vrchovina – přičemž Českomoravská stezka prochází oběma těmito podcelky a přechází rovněž nejvyšší vrchol Javořické vrchoviny i celé Českomoravské vrchoviny, 837 metrů vysokou Javořici.

Javořická vrchovina navazuje na severovýchodě na Křižanovskou vrchovinu, ze západu sousedí s Křemešnickou vrchovinou a na samém jihozápadě přechází v Třeboňskou pánev. Jižní okraj oblasti pak tvoří státní hranice s Rakouskem mezi Novou vsí nad Lužnicí a Slavonicemi. Oblast přibližně vymezují tato města: na severu Třešť, na západě Jindřichův Hradec a Strmilov, na jihu Slavonice a na východě Dačice a Telč. Uvnitř Javořické vrchoviny leží jediné město, a to Nová Bystřice.

Trasa Českomoravské stezky vede z Třešti po území Moravy přímou cestou k hradu Roštejn a kolem Pařezitých rybníků stoupá na vrchol Javořice. Teprve za studenou se opět dostává do blízkosti zemské hranice a přes nejzápadnější moravskou obec Českou Olešnou pokračuje do Strmilova. Záhy se stezka dostává na území České Kanady a přibližně sledujíce zemskou hranici postupuje na jih k hradu Landštejn. Poslední etapa tohoto úseku vede přes Staré Město pod Landštejnem k trojmezí Čech, Moravy a Rakouska na úbočí kopce Čihadlo. Zde, na státní hranici a uprostřed lesů České Kanady, trasa Českomoravské stezky oficiálně končí. Do civilizace vás dovede závěrečná pasáž přes obec Maříž, která končí ve Slavonicích. Celý úsek je dlouhý 71 km a je rozdělen na 4 celodenní etapy.

Cyklistická varianta

Cyklistická trasa se opět snaží co nejvíce držet té pěší, nicméně hned v počátku z Třešti k hradu Roštejn vede po cyklotrase a objíždí tak hůře průjezdný terén. Samotný výjezd na Javořici nepředstavuje díky širokým a pevným cestám zásadní problém. Následný sjezd do Studené však raději vede po asfaltu a vyhýbá se tak špatné průjezdné pasáži. Následný úsek přes Českou Olešnou a Strmilov pojedete převážně po vedlejších silnicích. V Suchodole se cyklistická trasa odklání od té pěší a směřuje po vedlejší silnici k oblíbenému koupacímu rybníku Zvůle a dále stále po asfaltu k bizoní farmě Rožnov. Od této oblíbené zastávky stezka pokračuje po kvalitních lesních cestách k hradu Landštejn. Poslední kilometry Českomoravské stezky vedou po silnici z Landštejna přes Staré Město pod Landštejnem a dále směr Slavonice. U Kadoleckého rybníka trasa uhýbá ze silnice na lesní asfaltku a úbočím vrchu Čihadlo vás přivede k cíli u trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Tento úsek je dlouhý 67 km a dá se zvládnout za 1 den.