Centrální stezka – Žďárské vrchy

Žďárské vrchy jsou druhou nejvyšší horskou podoblastí na území Českomoravské vrchoviny. Nejvyšší hora Žďárských vrchů, Devět skal, svou výškou 836 m n. m. dosahuje jen o jeden metr níže než Javořice v Jihlavských vrších. Název Žďárské vrchy nese rovněž chráněná krajinná oblast, jejíž území se částečně prolíná s geografickými hranicemi pohoří. Oblast leží na pomezí Čech a Moravy a přibližně ji vymezují města Hlinsko, Proseč, Polička, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou

Pěší trasa Centrální stezky Via Czechia prochází přes Žďárské vrchy Mezi Hlinskem a Jimramovem ve dvou etapách o celkové délce 44 km. Trasa velmi zhruba sleduje horní tok Svratky, nicméně v jejím údolí zůstává jen zcela výjimečně, a naopak nabízí mnoho nádherných vyhlídek. Z Hlinska vede do Svratky a následně nejvyššímu vrcholu Devět Skal. Odtud pak stezka přechází po nádherné trase přes vrcholy a skalní vyhlídky až ke skále Drátník. Druhá etapa vede přes obec Sněžné ke skalní zřícenině hradu Štarkov a přes skalní vyhlídku Prosíčka do městečka Jimramov. Konec první etapy u Drátníku (respektive u monumentu Radka Jaroše) leží v blízkosti několika penzionů v obci Blatiny, případně lze sejít do Milov nebo až do Sněžného.

Cyklistická varianta

Cyklistická trasa vede z velké části po stejných cestách jako ta pěší. Využívá značených cyklotras i širokých lesních cest s pěším turistickým značením, které jsou dobře průjezdné. Cyklotrasa vynechává velmi náročný přímý výjezd ze Svratky na vrchol Devět skal po žluté (respektive modré) značce a nejvyšší horu Žďárských vrchů zdolává delší trasou po lesní svážnici. Mezi Devíti Skalami a Drátníkem se přibližuje na dosah vyhlídkovým skalám, ke kterým je třeba v případě zájmu dojít pěšky. Za Sněžným podjíždí cyklistická trasa zříceninu Štarkov, která je pro cyklisty kvůli velmi strmému terénu těžko přístupná, a ze stejného důvodu nevede ani na vyhlídku Prosíčka. Délka tohoto úseku je 46 km, což je s ohledem na terén zvládnutelné za 1 den.

 Lyžařská varianta

Pro milovníky běžek představuje Vysočina lokalitu s dlouholetou tradicí. Příjemně zvlněná krajina bez strmých kopců vyhovuje i méně zdatným lyžařům. Upravované trasy se rozbíhají do krajiny zejména z Nového Města na Moravě a ze Žďáru nad Sázavou, napojit se na síť tras je možné také ve Svratce nebo v Jimramově. Běžkařská trasa vede z Hlinska přes Svratku do Jimramova v celkové délce 37 km.