Severní stezka – Smrčiny

Trasa Severní stezky začíná u hraničního mezníku označujícího nejzápadnější bod České republiky, odkud vede přes nejvyšší horu českých Smrčin Háj, město Aš, Goethovy skály, Skalnou, Luby a Vysoký kámen až do Kraslic. Trasa prochází čtyřmi přírodními parky a vede většinou po značených turistických cestách. Celkem je tato kapitola Severní stezky rozdělena do tří etap a měří 72 kilometrů.

Geograficky sice Smrčiny končí východně od městečka Luby, ovšem z důvodu charakteru krajiny a lepší dopravní dostupnosti jsme zvolili konec kapitoly „Smrčiny“ až v Kraslicích.

Cyklistická varianta

Mírně zvlněná krajina Ašského výběžku a Smrčin je pro putování na kole jako stvořená. Cyklisté tu najdou množství pěkných cest, starých „signálek“ i značených cyklotras. Cyklistická trasa měří 73 kilometrů a dá se zvládnout za 1–2 dny. Přejezd přes Smrčiny lze absolvovat na horském kole jen s několika málo odchylkami od základní pěší trasy Severní stezky. Cyklistická varianta vynechává zajížďku na saský Kapellenberg, obtížný výjezd po modré značce na Háj i cestu přes Goethovy skály. Kdo chce Goethovy skály přesto s kolem navštívit, může se do jejich blízkosti dostat po neznačené cestě od obce Výhledy. Přejezd Smrčin na kole lze zahájit od trojstátí Čech, Bavorska a Saska, které je často omylem považováno za nejzápadnější bod naší země. Místo s povalovým chodníčkem je bohatě vybavené informačními tabulemi a samotný bod trojstátí označuje sloupek v Mlýnském potoce mezi historickými kameny.

Lyžařská varianta

Smrčiny nevynikají závratnou nadmořskou výškou, přesto zde nalezneme hezké běžkařské terény. Nejoblíbenější je oblast mezi Hranicemi a Aší, kratší okruhy bývají projeté kolem vrchu Háj. Protože mezi Aší a Luby bývá sníh jen málokdy, vede lyžařská varianta Severní stezky mezi Luby a Kraslicemi, na pomezí Smrčin a Krušných hor. Celkem tento úsek měří 16 kilometrů.