Severní stezka – Lužické hory

Trasa Severní stezky je v Lužických horách dlouhá 52 kilometrů a je rozdělena na dva dny pěšího putování. Poměrně dlouhé denní etapy lze případně zkrátit rozdělením putování na tři dny s přespáním v Lesné a Krompachu. Cesta začíná na západní hranici Lužických hor v obci Studený, přímo na pomezí Lužických hor a národního parku České Švýcarsko, kde navazuje na páteřní červenou turistickou trasu národního parku České Švýcarsko. Do obce Studený zajíždí z České Kamenice autobus, nejbližší nádraží leží v České Kamenici. Na opačné straně Severní stezka končí v Jítravském sedle, kde Lužické hory přirozeně navazují na Ještědský hřbet.

Trasa Severní stezky vede v maximální možné míře po pěších turistických cestách a postupně navštíví zajímavé rozhledové body Studenec, Tolštejn, Luž, Popova skála a Vraní skály. V části putování zamíří trasa na německé území, kde prochází Jonsdorfské skalní město nebo vystoupá na rozhlednu na hoře Hvozd.

Cyklistická varianta

Pro cyklisty představují Lužické hory velmi zajímavou oblast se spoustou širokých lesních cest a vedlejších silnic s minimálním provozem. Cyklistická varianta Severní stezky přes Lužické hory měří 52 kilometrů a celkové stoupání činí 1400 metrů. Přejezd začíná shodně se základní pěší trasou ve Studeném a končí v Jítravě, na obou koncích přejezdu lze využít možnosti ubytování – ve Studeném penzion Kamzík, v Jítravě penzion a hotel Jítravský Dvorec. Přejezd Lužických hor tak lze zvládnout za jediný den. Cyklistická trasa vede zčásti po základní pěší variantě, zejména v závěru čekejte obtížnější terén, horské kolo je tedy pro přejezd Lužických hor ideální. Na začátku vynechává trasa vrchol Studenec kvůli zákazu cyklistiky v rezervaci a nesjízdnému terénu, od Křížového Buku vede shodně s pěší trasou a směřuje na vrchol Jedlové s impozantní vyhlídkou. Z Tolštejna objíždí hluboké údolí Lesenského potoka přes Novou Huť a stoupá na Luž. Dále cyklistická varianta vede po silničkách přes Krompach k rozcestí Babiččin odpočinek. Odtud pokračuje modře značená příjemná vrstevnicová lesní cesta nazývaná Korzovka k rozcestí a samotě Na Šestce a dále po červené do Petrovic. Závěr trasy ke skalním útvarům Vraní skály a Bílé kameny vynechává červeně značenou stezku přes Krásný důl, jinak je víceméně shodný s pěší variantou.

Lyžařská varianta

V Lužických horách najdeme nejvíce upravovaných lyžařských stop v oblasti Novoborska, dále pak okolo Jedlové a severně od Chřibské. Trasa lyžařské Lužické magistrály vede z obce Prácheň u Kamenického Šenova přes Polevsko k Nové Huti, Stožeckému sedlu na Myslivny pod horou Luž. Nečekejte zde ale úroveň tratí jako například v Jizerských nebo Krušných horách, trasy bývají zpravidla upravovány jen na klasický běh. Z Mysliven dále na východ už tratě bývají upravovány málokdy, spíše je nutné spolehnout se na lyžaři prošlapané stopy. Využít lze také německé upravované trasy mezi obcemi Kurort Jonsdorf a Luftkurort Lückendorf. Na východě Lužických hor vedou lyžařské stopy obvykle do Horního sedla, při dostatku sněhu lze ale dojet až do Jítravy. Celkem měří lyžařská varianta Severní stezky 49 kilometrů.