Severní stezka – Jizerské hory

Trasa Severní stezky prochází napříč celým pohořím, vede přes přírodně nejcennější oblasti centrálních Jizerských hor, nevynechává četná skalní města, vyhlídky, vodopády i nejvyšší vrcholy. Do Jizerských hor vstupuje trasa na jejich západní hranici u obce Albrechtice u Frýdlantu a vede přes rezervaci Jizerskohorské bučiny do poutního místa Hejnice a dále přes Smědavu a Jizerku až do Harrachova. Úsek přes Jizerské hory má celkovou délku 72 kilometrů a je rozdělen na tři celodenní etapy.

Cyklistická varianta

Cyklisté mohou v Jizerských horách využít mnoha značených cyklotras na českém i polském území. Hustota cest pro kola je zde poměrně vysoká a spolu s kvalitním povrchem je příčinou velké popularity Jizerských hor mezi cykloturisty. Kdo rád jezdí na technických tratích, může vyzkoušet některou z mnoha tratí v areálu Singltrek pod Smrkem. Cyklistická varianta Severní stezky vede převážně po páteřní cyklotrase č. 22. Vyhýbá se tak hřebenovým cestám v Jizerskohorských bučinách a cestě na Ořešník a Holubník, kde jsou povrchy pro kolo zcela nevhodné a cyklistika kvůli ochraně přírody zakázaná. Trasa stoupá z Oldřichova v Hájích a následně prochází vrcholovými partiemi Jizerských hor kolem rozcestí Hřebínek a po Štolpišské silnici na Knejpu. Následně po Kasárenské silnici objíždí horu Jizera a po Jizerské silnici vede k osadě Jizerka. Poslední úsek sleduje kamenitou řeku Jizera a z Martinského údolí přes Mýtiny vede do Harrachova. Celková délka přejezdu Jizerských hor činí 51 kilometrů.

Lyžařská varianta

Celkem mají lyžaři v Jizerských horách k dispozici téměř dvě stě kilometrů upravovaných tras tzv. Jizerské magistrály a dalších cca sto kilometrů nabízejí přilehlé tratě na polském území u osady Jakuszyce. Přejezd Jizerských hor na běžkách vede od nejzápadnějšího bodu magistrály v Oldřichově v Hájích přes Hřebínek, Knejpu a Smědavu na Jizerku. Odtud se táhnou nejlepší tratě do Harrachova přes polskou osadu Orle až k Novému Světu. Celkem tato trasa měří 33 kilometrů.