Jižní stezka – Český les

Základní pěší trasa Jižní stezky vede přes celý Český les, směřuje na nejvyšší vrcholy pohoří a zároveň proniká do opuštěných pohraničních oblastí. Civilizaci stezka navštěvuje jen výjimečně, a to převážně z důvodů nocování pod střechou.

Trasa Jižní stezky vstupuje do Českého lesa v České Kubici, odkud stoupá po Hanově cestě na Čerchov. Dále pokračuje po Baarově cestě lesnatým hřebenem přes Haltravu a zříceninu Starý Herštejn do obce Rybník, odkud vede přes zaniklou obec Pleš a Železnou do Rozvadova. V severní části Českého lesa pokračuje Jižní stezka přes zaniklou obec Hraničky a Ostrůvek k bývalé Pavlově Huti, odkud sestupuje do obce Obora. V posledním úseku stoupá trasa z údolí Mže pod Jestřábí vrch, pokračuje do Broumova a přes Chodovskou Huť na vrchol Dyleň. Jižní stezka přes Český les končí ve Starém Hrozňatově s poutním areálem Maria Loreto.

Cyklistická varianta

Díky husté síti asfaltových a lesních cest lze Český les dobře projet na kole. Část trasy vede po tzv. „signálkách“, které za totality sloužily pohraničníkům ke kontrole hranic a podél nichž byly vybudovány signální ploty. Cyklistická varianta Českým lesem je vůči pěší jen mírně upravená, celkově měří 128 kilometrů a dá se zvládnout za dva dny s ideálním nocovištěm v Rozvadově. Oproti pěší variantě vynechává nesjízdnou Hanovu cestu a na vrchol Čerchova stoupá po asfaltové Horizontále. Cyklistická trasa rovněž objíždí hřeben Haltravy a Starý Herštejn (zdejší kamenité pěšinky nejsou pro kola vhodné) a vede po příhraničních cestách přes Nemanice. Za bývalými Hraničkami směřuje trasa kolem rezervace Na Požárech (objíždí úsek přes Flusárenský vrch). Vrchol Dyleně těsně objíždí východně (na vrchol lze vyjet po zeleně značené cestě, střed Evropy i Königstein jsou na kole těžko dosažitelné).

Lyžařská varianta

Za příhodných sněhových podmínek lze Český les přejet na backcountry lyžích, upravované stopy bývají jen v nejvyšších polohách pohoří, v okolí Capartic. Zde je možné uskutečnit 32 kilometrů dlouhý přejezd z Capartic přes Starý Herštejn do Bělé nad Radbuzou.